Bursa’dan Burdur’a getirilen üç kızılgeyik doğaya bırakıldı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, nesli tehlike altındaki kızıl geyiklerin tekrar eski yaşam alanlarına geri kazandırılması için Bursa’dan Burdur’a nakil çalışması gerçekleştirdi.

Bursa’daki kızıl geyik üretme istasyonunda bulunan üç dişi kızılgeyik, Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü çevresindeki ormanlık alana bırakıldı.

DKMP Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Nesli Tehlike Altında Olan Türlerin Tekrar Eski Yaşam Alanlarına Geri Kazandırılması Projesi” kapsamında Bursa’dan Burdur’a üç dişi kızıl geyik nakledildiği belirtildi.

Açıklamada, “İlk nakil işleminde olduğu gibi ikinci nakil işlemi de Bursa Şube Müdürlüğü personeli, yaban hayatı uzmanları ve veteriner hekimler tarafından zamana karşı bir yarış verilerek yapıldı. 3 dişi kızıl geyiğin aynı anda yakalama kafesine girmesiyle başlayan nakil işlemi, geyikler Burdur’a ulaşana kadar titizlikle yürütüldü. Yolculuk boyunca kontrolleri sürekli yapılan kızıl geyikler güvenli bir şekilde Burdur’a ulaştı. Sağlıklı bir şekilde doğaya yerleştirme gerçekleştirildi” denildi.

Nakil işlemiyle birlikte Burdur’daki kızıl geyik popülasyonunun artırılması hedefleniyor. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir