Çocuklarınıza Örnek Olarak Gösterebileceğiniz Türklerde Bugün: Psikanalist Vamık Cemal Volkan

Çocuklarınıza örnek olarak gösterebileceğiniz Türkler serisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde nispeten daha az bilinen ama uluslararası üne sahip kişileri içeriğimize konu etmeyi planlıyoruz. Bu konuda sizlerin de önerileri olursa bekleriz. İçeriğimizin bugünkü dünyaca ünlü konuğu ise: Vamık Cemal Volkan

1932’de Kıbrıs’ta dünyaya gelen Vamık Bey günün şartlarından İngiliz tabiyetinde doğar. Anne tarafından kadı torunu olan küçük Vamık “sevdalı” anlamına gelen adını da kadı dedesinden alır. Volkan’ın babası ise Öğretmen Ahmet Cemal Bey’dir.

İki toplumlu ama ayrışık bir yaşamın sürdüğü Kıbrıs’ta Yeni Camii İlkokulu’nun ardından Kıbrıs Müslüman (Türk) Lisesi’ne devam eder ve 1950’de mezun olur. Akabinde Türkiye’ye gelir ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1956’da bitirir.

1957’de ise Doktor Vamık için Amerika yılları başlar. “Koltuğunun altında kemanı ve cebinde 15 Dolar ile” 64 yıl önce bir Şubat günü Amerika’ya ayak basar. Kafasında hep ülkesine dönmek olsa da o gün bugündür bütün çalışmalarını orada yürütür.

Amerika’da kaldığı sürece 2002’deki emekliliğine kadar Virginia Üniversitesi’nde ders verir ve 18 yıl boyunca üniversite hastanesinin başhekimliğini yapar. Çalışmaları ise psikolojik çatışmalar, kimlik ve psikopolitik teorilerdir.

Çalışmalarının amacı ise şöyle özetlenebilir: koruyucu hekimlik anlayışını genişletmek ve savaşlar, çatışmalar, kitlesel şiddet olayları gibi alanların incelenmesi ve bu sorunlara yönelik büyük gruplar için “aşılama” yöntemi geliştirmek.

Hatta dünyanın sorunlu yerlerinde yaptığı bu çalışmalarından ötürü Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilse de bu ödülü kazanamaz. Ancak 2016’da “psikanalitikin nobeli” Mary Sigourney Psikanalitik Ödülü’nü kazanır. Bunun haricindeki bazı ödülleri ise şöyle:

  • Nevitt Sanford ödülü (1994) 

  • Max Hayman ödülü (1995)

  • L. Bryce Boyer Ödülü (1996)

  • Margaret Mahler Edebiyat Ödülü (2000)

  • Sigmund Freud Ödülü (2003)

  • American College of Psychoanalysts tarafından Yılın Öğretmeni Ödülü (2004)

Şu an 91 yaşında olan, geçmişte FBI’ın peşinden koştuğu, dünyanın dört bir yanında projeler üretip 50’den fazla kitap, 500’den fazla makale yazan Vamık Hoca çeşitli üniversitelerdeki konuk profesörlüklerle alanına yön vermeye devam ediyor.

Ne mutlu topraklarımıza ki bize ki böyle bir bilim değerine sahip olmuşuz! Yarın görüşmek üzere dostlar!

Vamık Hoca’nın kısa hayat hikayesini kendi anlatımıyla izlemek için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir